רשימת תיוג לחירום

נכתב על ידי Tom Turner ,  תורגם על ידי איציק מה-יפית

 מתוך   Pilot workshops.com     Emergency Checklist

Jay T.  שאלת מנוי: האם עלי לשנן את כל תהליכי החירום שבספר הטייס שלי? או שעלי לשמור את ספר הטייס בהישג יד לצורך התייחסות במקרה של חירום?”

Tom      למרות שמרבית ספרי הטייס של מטוסים קלים אינם עושים את ההבחנה, קיימים שני סוגים של מצבים אליהם מתייחס פרק תהליכי החירום: מצבים בלתי שגרתיים וחירומים. מצבי חירום הינם אלה שבהם נדרשת פעולה מהירה, בסדר נכון, בכדי להגן על החיים ו/או להגביל נזק מטוס. מצבים בלתי שגרתיים הינם כל היתר… שום דבר המהווה סיכון חיים, אולם אלה היכולים באופן פוטנציאלי להפוך לחירום אם לא מטפלים בהם.

הלאה, במצבי חירום אמיתיים יש רק מספר קטן של פעולות שיש לבצע מתוך הזיכרון. למשל, כישלון מנוע בטיסה מחייב אותך להטיס את המטוס, לכוון למקום כלשהו (במקרה והמנוע לא יניע מחדש), ואז, אם הזמן והגובה מאפשרים, לטפל בבקרות הדלק, אוויר והצתה על מנת לפתור את התקלה.

תהליך זה פועל בכל מטוס בוכנה. יתכן שלדגמים מסוימים יש יותר שלבים (משאבת דלק וכו’), אולם התהליך זהה.

בניגוד לזה, כאשר אלטרנטור נכשל בטיסה, אין כל איום מיידי לחיים או למטוס. לפיכך, הוצא את ספר הטייס והשתמש ברשימת התיוג. אין כל צורך לשנן, ולמעשה, מוטב לא להישען על הזיכרון שלך אם אינך חייב.

ובכן, הוצא את ספר הטייס שלך והבט בפרק תהליכי חירום. לגבי כל רשימת תיוג שאל את עצמך האם יש סכנת חיים מיידית או האם המטוס בסכנה. אם כן, בחר פריטים אלו המטפלים באיום ושנן אותם. התאמן בהם בתכיפות כך שתדע מה לעשות אם הם מתרחשים. לגבי כל השאר, קרא והתאמן בתהליך מדי פעם כך שתדע היכן למצוא אותם וכיצד לפעול. אולם, אם המצב מתרחש באמת, פעל לפי רשימת התיוג.

תגובות

תגובות

סגור לתגובות.