כשדלת נפתחת במהלך הטיסה

נכתב על ידי Rod Machado ,  תורגם על ידי איציק מה-יפית

 מתוך        Pilot workshops.com     Door Pops Open In Flight

 שאלת מנוי: Peter S.“מה עליך לעשות אם דלת נפתחת במהלך הטיסה? שמעתי עצות שונות לגבי זה.”

 Rod: כאשר דלת כניסה או הימלטות נפתחת, עצתי לך לעזוב את הדלת לנפשה. נכון. עזוב אותה לנפשה. אל תנסה לסגור את הדלת. הבעיה הגדולה שיש כאשר דלת נפתחה בטיסה הינה הסחת הדעת מהטסת המטוס. וזה, כמובן, יכול להסתיים בתאונה.

למעט מספר מטוסים, דלת פתוחה לא תפגע בך או במטוס. נכון, זה מרעיש מאד, אולם רעש אינו עומד להרע לך, היא גם לא עומדת להשפיע קשות על ביצועי המכונה שלך. בביצ’קרפט אומרים שאתה עשוי להפסיד 160 רגל לדקה בשיעור הנסיקה, אולם זה לא אמור להדאיג במטוס ביצ’קרפט. בססנה 150 יתכן וזה משהו מדאיג, אולם זה לא. דלת פתוחה אינה משפיעה על ביצועי מרבית המטוסים בשום דרך משמעותית. מטרתך, לאחר שהדלת נפתחת, היא לנחות, לסגור את הדלק כיאות ואז להמשיך בדרכך העליזה.

אני מציע כאן הסתייגות אחת. כאשר נוחתים עם דלת פתוחה, היזהר בהאטה. כוח ההתמדה של הדלת עלול לגרום לדלת להיטרק קדימה כאשר אתה מאט ולגרום נזק לציר. אם ניתן, בקש מנוסע לתפוס את ידית הדלת בכדי למנוע ממנה להיפתח במהלך הנגיעה וההאטה.

מתי לדעתך דלת או חלון יפתחו, קרוב לוודאי, אם לא היו סגורים כיאות? ניחשת זאת. בהמראה כאשר הלחץ ההפרשי על כל אחד מצדי הדלת עולה. אתה יכול לחשוב על זמן גרוע יותר לדלת להיפתח? אני לא. המראה הינה זמן קריטי כאשר על הטייס לשים לב להרבה דברים ואין להסיח דעתו.

ובכן, אם יש לך דלת או חלון שנפתחו בהמראה, יש לך שתי אפשרויות. או לבטל המראה – אם נשאר לך מספיק מסלול, או להמשיך בהמראה ולחזור לנחיתה. כיוון שאתה יודע שדלת פתוחה אינה עומדת להשפיע על המטוס שלך בשום מידה משמעותית, אתה יכול להרגיש בנוח עם החלטה להמשיך בהמראה ולחזור לנחיתה על מנת לסגור את הדלת.

בסדר, ישנם זמנים בהם נכון יהיה לנסות לסגור את הדלת כגון אם טסים בגשם או בתנאי IMC. הבעיה היא שזה מתבצע טוב יותר אם יש שני טייסים במטוס. ולמרות זאת, זה עשוי להיות קשה לסגור דלת פתוחה בטיסה. מאד קשה, עקב הלחץ ההפרשי על כל אחד מצדי הדלת. ואף על פי כן, במספר ספרי תפעול מטוסים יש מדיניות סגירת דלת למטוסם. לפיכך, בדוק את ספר התפעול של מטוסך וראה באם קיימת מדיניות סגירת דלת עבור המטוס שלך.

 הערת המתרגם: מתוך כעשרת אלפים מקוראי מאמר זה (במקור), כמעט 75% דיווחו שחוו פתיחת דלת בטיסה. לפיכך, אם טרם חווית זאת, סביר שזה יקרה גם לך. זכור מאמר זה.

תגובות

תגובות

סגור לתגובות.