אפשרויות לנחיתה בשטח

 נכתב על ידי Bob Martens,  תורגם על ידי איציק מה-יפית

 מתוך   Pilot workshops.com   Off-Field Landing Options

Vince P. שאלת מנוי: הפחד הגדול שלי בביצוע נחיתות חירום הינו לבחור מקום נחיתה, כמובן, אם אני במרחק גלישה לשדה תעופה זה קל. אם לא, יש לי שניות להחליט היכן להוריד את המטוס ואני בפאניקה. מה עלי לחפש אם האפשרויות שבפני מוגבלות ?"

Bob:    כל מקום פנוי ללא סיכונים או מכשולים ישרת אתכם היטב. אינכם מחפשים אתר מושלם. פעמים רבות מדי טייסים סבכו את המצב בניסיונם למצוא את האתר המושלם.

מציאת שדה מתאים ללא עצמים גדולים או עצמים שישפיעו באופן שלילי על הנחיתה שלכם יהיה לטובתכם. מטוסים עוצרים די מהר. אתם יודעים, איננו זקוקים למסלול של 5000 רגל, אולם אנחנו צריכים לזהות מה בשדה יכול להשפיע על הנחיתה שלנו. סלע גדול, חפירה או תעלה לרוחב השדה ישפיעו בצורה שלילית על נחיתתנו כיוון שכאשר אנו פוגעים בחפץ קשיח, המטוס שלנו עוצר בפתאומיות. כאן מתרחשות כל הפגיעות הקטלניות.

ככלל, אני מעודד להימנע מכבישים עקב התנועה וקווי מתח. כמובן, בחלקים מסויימים של הארץ, זה ישים פחות מאשר באחרים. אולם אני מוכרח לומר שהחרום שלנו לא חייב לסכן אנשים אחרים. וברוח זו, מגרשי חניה וגולף, במקומות בהם עשויים להיות אנשים, אינם בחירות ראשונות אידיאליות.

מים כנגד עצים: התחושה האישית שלי הינה שהמים אינם ידידותיים. במרבית נחיתות על מים, המטוס לא ישאר זקוף, דבר המוביל לפגיעות ולמצב הישרדות מיידי. בנחיתות על עצים, כאשר המטוס מוטס בשליטה אל עבר צמרות עצים, ניתן לשרוד; לעתים עם פגיעות מזעריות או כלל לא ליושבי המטוס.

תגובות

תגובות

סגור לתגובות.